Tiramisu me dredhëza: Deserti më i mirë freskues i cili përgatitet shpejt! - Bota Sot
Tiramisu me dredhëza: Deserti më i mirë freskues i cili përgatitet shpejt!

Ushqime

Tiramisu me dredhëza: Deserti më i mirë freskues i cili përgatitet shpejt!

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 12:17

Kombinimi krematoz i biskotave dhe pemëve askënd nuk do ta lërë indiferent

Përbërësit:

– 400 g dredhëza të prera,
– 100 ml lëng portokalli apo molle,
– 30 g sheqer pluhur,
– 450 g biskota (gurabija të ëmbla),
– 10 g djathë mascarpone,
– 100 g krem.

Përgatitja:

Përzieni në blender 150 g dredhëza, lëngun e portokallit dhe të mollëve dhe 2 lugë sheqer pluhur derisa të bëhet përbërja e lëmuar. Ndani dy lugë të asaj përbërjeje.

Biskotat vendosni në një pjatë të madhe dhe qitni pjesën e mbetur të përbërjes.

Djathin mascarpone dhe sheqerin e mbetur pluhur bashkoni në një tepsi të madhe.

Përzieni kremin e tundur. Vendosni një radhë biskota, një radhë krem nga mascarpone dhe një radhë dredhëza.

Në maje qitni pjesën e ndarë të përbërjes.

Ju bëftë mirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat