Ushqimet që luftojnë trishtimin e vjeshtës

Ushqime

Ushqimet që luftojnë trishtimin e vjeshtës

Më: 18 shtator 2020 Në ora: 11:18
Ilustrim

Rihapja e shkollave shënon pa dyshim fundin e sezonit të pushimeve. Është e pashmangshme të ndiejmë pak keqardhje, edhe sepse trupi ynë percepton shenjat e para të vjeshtës. Megjithëse është ende nxehtë, ditët janë bërë më të shkurtra dhe gjethet e pemëve kanë filluar të humbasin ngjyrën e tyre të gjelbër të ndritshme: trupi ynë duhet të fillojë t’i përshtatet këtij ndryshimi. Sidoqoftë, ne mund ta ndihmojmë atë me disa ushqime që nuk duhet të mungojnë në tryezë, të ketë në dispozicion lëndët ushqyese më të përshtatshme për sezonin dhe të stimulojë prodhimin e substancave që ndihmojnë një gjendje të mirë shpirtërore.

Salmon dhe peshk vajor (sardele, harengë, skumbri) – Falë përmbajtjes së Omega 3, ato janë ushqime të çmuara dhe të dobishme për të promovuar prodhimin e serotoninës, një hormon thelbësor për rregullimin e humorit. Në veçanti salmoni përmban një sasi të mirë të vitaminës D që e bën atë të përshtatshëm për të luftuar lodhjen dhe melankolinë e ndërrimit të sezonit.

Arrat – Mund të jenë një burim i mirë alternativ i Omega 3 për ata që nuk i pëlqejnë peshqit. Arrat janë gjithashtu të pasura me triptofan, një pararendës i aminoacideve të serotoninës. Ndërsa bajamet janë të pasura me magnez, i dobishëm për të luftuar lodhjen fizike dhe mendore të vjeshtës; le të hamë katër ose pesë në mëngjes: ato do të stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak, duke luftuar ndjenjën e një vrime në stomak që ju shtyn të hani vazhdimisht.

Rrushi i kuq – ai është mbreti i tryezës së vjeshtës. Rrushi në përgjithësi dhe rrushi i kuq në veçanti, është i pasur me melatonin, një substancë e rëndësishme për rregullimin e ritmit të gjum-zgjimit thelbësor për energjinë dhe gjallërinë gjatë ditës. Është shumë i pasur me vitaminë B6, një ndihmë e çmuar kundër ankthit dhe nervozizmit. Gjithashtu është mirë të mos e tepëroni me sasitë, pasi rrushi është shumë me sheqer dhe për këtë arsye është i pasur me kalori.

Bananet – Ato janë të pasura me kalium dhe magnez, lëndë ushqyese që nxisin prodhimin e serotoninës, banania është e dobishme për stabilizimin e humorit, rimarrjen e energjisë dhe kundërveprimin ndaj nervozizmit.

Bishtajoret – Ato janë të pasura me magnez dhe fibra të cilat ju ndihmojnë të ndiheni të qetë dhe të relaksuar. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, gjithashtu për tu alternuar me konsumin e mishit; po ashtu ato janë të shkëlqyera si një alternativë ndaj drithërave të rafinuar nëse duam të kontrollojmë ekuilibrin tonë të kalorive dhe ndoshta të humbasim peshë. Në veçanti thjerrëzat janë të pasura me magnez, i cili shquhet për funksionin e tij relaksues, ndërsa kalciumi vepron kundër ankthit.

Oriz kaf – është i pasur me triptofan, i dobishëm për sintezën e serotoninës: ndihmon gjithashtu në ekuilibrimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe lehtësimin e tensionit.

Xhenxhefil – Konsumohet i papërpunuar në copa të vogla, ose përdoret për çajra bimorë. Ai ka një mijë virtyte: na ndihmon të humbasim peshë, është antioksidues, anti-inflamator dhe heq stresin.

Çokollata e zezë – është ushqim komod i shkëlqyeshëm dhe një përqafim që ka aftësinë të shërojë një mijë hidhërime. Përmirëson gjendjen shpirtërore dhe ofron një nxitje për përdorimin e energjisë. Në mënyrë që të mos shtoni peshë, thjesht konsumoni sasi të vogla, mundësisht në mëngjes.

Tërshëra – është një drith me vlera të larta ushqyese sepse përmban vitexin, një substancë me një efekt të mrekullueshëm relaksues. Garanton një furnizim të mirë të beta-glukanit, një molekulë që promovon uljen e kolesterolit dhe triptofanit, e dobishme në rast stresi, ankthi dhe pagjumësie. Falë indeksit të ulët të glicemisë ajo siguron energji me çlirim të ngadaltë.

Perimet sezonale – Kopshti i perimeve të vjeshtës është shumëngjyrësh dhe sjell gëzim në tryezë, madje edhe vetëm duke i parë. Specat, domatet, kungujt janë të pasura me vitamina A dhe C, kalcium, fosfor, magnez dhe acid folik. Ato na sigurojnë të gjitha mineralet dhe vitaminat që i duhen trupit tonë, veçanërisht gjatë ndryshimit të stinëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat