Stresi: Shtatë ushqime që përmirësojnë gjendjen shpirtërore

Ushqime

Stresi: Shtatë ushqime që përmirësojnë gjendjen shpirtërore

Më: 25 janar 2021 Në ora: 15:32
Foto Ilustrim

Si trajtohet stresi që është shpesh herë i pranishëm në jetën e përditshme? 

Studime të shumta rekomandojnë ndërhyrje në stilin e jetës që mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të saj.

Ushqimi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm. 

Ushqime të tilla si perime dhe fruta, bishtajore ose drithëra të plota janë shoqëruar me efekte të konsiderueshme pozitive. 

Dietologët sugjerojnë shtatë zgjedhje të shijshme dhe të shëndetshme që, falë përbërjes së tyre dietike, janë aleatë të vlefshëm në luftën kundër stresit.

Fëstëkë braziliane

Selen që është e bollshme në këtë fryt, vepron kundër inflamacionit se rritjes së stresit. Përveç kësaj, ajo ka veti të rëndësishme antioksiduese dhe anti-kancerogjene.

Antioksidant është edhe vitamina E, e cila gjendet në përqendrime të larta në këtë fryt,  mungesa e së cilës është lidhur nga disa studime me depresionin.

Peshku me yndyrë

Një përbërës i rëndësishëm në peshq të tillë si salmoni, skumbri, trofta, sardelet  janë aleatë të shëndetit mendor dhe funksionit mendor.

Ushqimet me shumë omega-3 që përmbajnë acid α-linolenik (ALA) sigurojnë acid eikosapentaenoik (EPA) dhe acid dokosaheksaenoik (DHA).

 Këto janë acide yndyrore thelbësore të pangopura që rregullojnë neurotransmetuesit, zvogëlojnë inflamacionin dhe mbrojnë funksionin e trurit.

Në veçanti, salmoni dhe sardelet përmbajnë vitaminë D.

Studimet tregojnë se mungesa e vitaminës shoqërohet me depresion dhe stres.

Vezët

Përveç burimeve të pasura të vitaminës D dhe proteinave të plota (me të gjitha aminoacidet thelbësore për të cilat trupi ka nevojë), vezët përmbajnë triptofan, aminoacid që kontribuon në formimin e serotoninës. 

Serotonina është një neurotransmetues i përfshirë në rregullimin e gjumit, humorit, sjelljes dhe kujtesës si dhe lehtësimin e stresit.

Fara kungulli

Pasatempos i njohur hyn në listën e ushqimeve anksiolitike falë kaliumit dhe zinkut që përmban.

 Kaliumi ndihmon në zvogëlimin e simptomave të stresit, ndërsa zinku, një element i domosdoshëm për zhvillimin e trurit dhe nervave, ka qenë i lidhur me zonat e trurit që rregullojnë gjendjen shpirtërore emocionale.

Çokollata e zezë

Studimet kanë treguar se çokollata zvogëlon stresin subjektiv, ndërsa përmbajtja e saj e polifenoleve, përkatësisht flavonoideve, ndihmon në zvogëlimin e neuroinflamacionit dhe apoptozës së qelizave nervore.

Më në fund, triptofani dhe magnezi që përmban shoqërohen me përmirësimin e humorit dhe lehtësimin e simptomave depresive.

Shafran i Indisë

Kurkumina që përmbahet në shafran i Indisë, vepron kundër inflamacionit dhe stresit oksidativ, duke zvogëluar kështu stresin.

 Një studim i vitit 2015 arriti në përfundimin se kurkumina uli stresin tek pacientët obezë.

Kamomil

Në barin e zgjedhur për vetitë e tij anti-inflamatore, antibakteriale, antioksiduese dhe relaksuese, një  studim i fundit shtoi një efekt anksiolitik, pasi zvogëloi simptomat e stresit tek pjesëmarrësit, por nuk parandaloi përsëritjen e episodeve të ankthit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat