10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Ushqime

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Më: 26 janar 2021 Në ora: 17:04
Ilustrim

Ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se  numri i rasteve  për sezonin e gripit 2020-21 është në rënie këtë vit, është ende e rëndësishme të mbani sistemin tuaj imunitar të fortë.

“Tani është koha për t’u bërë një avokat i shëndetit dhe për të mbështetur sistemin tuaj imunitar, sistemin natyror të mbrojtjes së trupit për të shmangur sëmundjen dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes“, Dr. Ellen Kamhi.

Këtu janë 10 ushqimet kryesore që rrisin imunitetin:

Boronicat

Anthocyanins në boronicat shkatërrojnë radikalet e lira, zvogëlojnë inflamacionin dhe rrisin shëndetin e trurit, thotë Levin. Një filxhan boronicë siguron 15% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C. Jo vetëm që vitamina C është një lëndë ushqyese kryesore që ndihmon sistemin imunitar të funksionojë siç duhet, por është gjithashtu një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi.

Patate e ëmbël

Betakarotina në patatet e ëmbla lufton kancerin dhe mbështet sistemin imunitar. Ato gjithashtu përmbajnë më shumë se tre herë sasinë e rekomanduar të vitaminës A dhe janë një burim i mirë i B6.

Hudhra dhe qepa

Sulfidet alil në këto perime ndihmojnë në shkatërrimin e qelizave kancerogjene dhe zvogëlojnë ndarjen e qelizave, vëren Levin. Hudhra përmban enzimën alliinase, e cila shndërrohet në alliin në allicin që rrit funksionin imunitar. Ju gjithashtu mund të korrni përfitimet duke përdorur ekstraktin e hudhrës së moshës nëse nuk ju pëlqen shija e fortë e produktit të papërpunuar ose të gatuar.

Brokoli

Kjo perime e shëndetshme përmban indole dhe luteinë të cilat mbështesin shëndetin e syve. Ata gjithashtu eliminojnë estrogjenin dhe kancerogjenët e tepërt nga trupi.

Domate

Domatet janë një central elektrik që rrit imunitetin. Ato përmbajnë likopen që ndihmon në parandalimin e kancerit të gjirit dhe prostatës, thotë Levin. Sipas hulumtimit, likopeni gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës. Domatet gjithashtu përmbajnë kalium i cili ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut dhe vitaminës K e cila është e rëndësishme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave.

Peshk vajor

Peshq si salmoni, trofta, anchovies dhe sardelet janë të pasura me acide yndyrore thelbësore omega-3 të cilat janë pararendëse e shumë përbërjeve që luajnë një rol mbrojtës në përgjigjen imune.

Speca të kuq

Specat e kuq janë një nga ushqimet e  preferuara për t’u përfshirë në dietë pasi kanë përfitime dhe rrisin imunitetin. Ato janë veçanërisht të pasura me vitaminë C e cila është e rëndësishme për imunitetin, zvogëlimin e gjatësisë dhe ashpërsisë së ftohjeve dhe kolagjenit që e mban lëkurën tuaj të shëndetshme.

Manaferrat e Zeza

Ky frut i shijshëm, i cili është lehtësisht i disponueshëm në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm si një shurup, është një forcuese të imunitetit. Ajo ofron një mbështetje të butë por të fuqishme për sistemin imunitar. Si një plus, shurupi është i shijshëm dhe ka një aromë që edhe fëmijët do ta duan.

Kos

Kosi mbështet një sistem tretës shëndetësor i cili nga ana e tij forcon sistemin imunitar. “Sistemi imunitar është lidhja kryesore midis baktereve tona të zorrëve dhe mënyrës se si ndikon në shëndetin tonë”, thotë Gabrielle Geerts, RD, nga Boulder, Colorado.

Vaj rigoni

Vaji është i pasur me vitamina dhe minerale që ofrojnë mbështetje të dobishme për sistemin imunitar. Rigoni është gjithashtu një antioksidant natyral, anti-kërpudhat dhe antibakterial – e cila është pikërisht ajo që trupi juaj ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm. Duke konsumuar rigon në formë vaji të përqendruar, ju merrni më shumë përfitime. Nëse nuk ju pëlqen shija e pikave, mund të blini shtesa në formë kapsule.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat