Para se të shkoni në gjumë përzieni kripën dhe sheqerin

Ushqime

Para se të shkoni në gjumë përzieni kripën dhe sheqerin

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 18:09
Foto ilustrim

S heqeri dhe kripa duken si kombinim aspak i zakonshëm, por nëse vuani nga pagjumësia, atëherë do të ndryshoni mendje. E dini se konsumimi i kripës dhe sheqerit në sasi të madhe është i dëmshëm për shëndetin. Por, nëse i konsumoni me kujdes, mund të arrini rezultatet të hatashme. Përparësitë e këtij kombinimi janë të shumta: forcon sistemin imun, shëron dhimbjet e kokës, ndihmon te pagjumësia, shton energjinë, shton nivelin e serotoninës dhe elektroliteve dhe ndikon kundër stresit.

PËRBËRËSIT:

- 1 lugë kripë deti të parafinuar - 5 lugë sheqer të vrugtë.

PËRGATITJA

Krahasimi i kripës dhe sheqerit duhet të jetë 1: 5. Përzieni dy përbërësit dhe i lini në një kavanoz të sterilizuar.

MËNYRA E KONSUMIMIT

Para se të shkoni në gjumë ose gjatë natës, merrni një sasi të vogël të përzierjes dhe e vendosni nën gjuhë. Prisni që përzierja të shkrihet. Natriumi në kripë ju mundëson qelizave që të marrin frymë si duhet dhe të prodhojnë energji, e sheqeri nga glukoza është burim i energjisë për qelizat.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat