Këto ushqime vetëm ju bëjnë më të uritur

Ushqime

Këto ushqime vetëm ju bëjnë më të uritur

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 10:10
Foto ilustrim

Kur jemi të uritur, shpeshherë për ushqimin që e kemi më afër. Nëse nuk gatuani në shtëpi, porosisni ushqim të shpejtë, e edhe pse e shijshme vetëm ju bën më të uritur.

Makaronat

Makaronat duhet zier më ashpër, sepse atëherë kanë indeks më të ulët glikemik, përkatësisht pas tyre njeriu ndihet më i ngopur. Nuk përmbajnë fibra që mund t'ju ushqejnë dhe sa më shumë të hani, aq më shumë dëshironi.

Ushqimi i shpejtë

Ushqimi i njelmët dhe i yndyrshëm krijon ndjenjën e qetësisë dhe kënaqësisë. Por, ky efekt nuk zgjat shumë dhe shpejt kthehen gjërat me të vjetrën. Kur të ndihemi mirë, e teprojmë me ushqim, trashemi. Kjo sepse ka shumë kalori të zbrazëta dhe shije artificiale.

Lëngjet e pemëve

Lëngjet e pastra të pemëve u jepen njerëzve që u ka rënë sheqeri, pra bëhet fjalë për ushqimin nga i cili sheqeri shpejt absorbohet, që do të thotë se pas pak kohësh përsëri do të kemi uri.

Pijet e gazuara

Nëse për çdo ditë pini një kënaçe me kola dhe hani ushqim, brenda vitit do të shtoni rreth 7 kilogramë. Ëmbëltuesit artificialë në trupin tuaj krijojnë ndjenjën e të qenit të uritur, prandaj duhet t'i shmangni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat