Cilat kombinime ushqimesh nuk janë të mira për tretjen?

Ushqime

Cilat kombinime ushqimesh nuk janë të mira për tretjen?

Më: 11 janar 2022 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Për ta bërë gjellën më të shijshme dhe të ndryshme, zakonisht përziejmë disa ushqime të ndryshme, por ka disa kombinime që nuk rekomandohen sepse koha dhe kushtet e nevojshme për tretjen e tyre individuale janë të ndryshme.

Kombinimet e këqija të ushqimeve mund të çojnë në dhimbje stomaku, fryrje, lodhje, gazra dhe parehati. Nëse vazhdoni të konsumoni kombinime të gabuara ushqimesh për një periudhë të gjatë kohore, kjo mund të çojë në skuqje, probleme kronike të tretjes dhe erë të keqe të gojës.

Gjithashtu, kombinimi i ushqimeve të papajtueshme mund t'ju ndihmojë të përpiqeni të humbni peshë.

Kur bëhet fjalë për listën e atyre që nuk duhen përzier, bien në sy ushqimet me shumë proteina, si dhe kombinimet e agrumeve me qumësht që mund të dëmtojnë tretjen tuaj.

Dy ushqime me shumë proteina

Vezët dhe mishi i thatë janë ushqime të njohura për mëngjes, por këshillohet që të shmangni këtë kombinim. Këto dy ushqime janë të pasura me proteina dhe janë të rënda për stomakun tuaj. Do të duhet më shumë kohë për t'i tretur të dyja. Së pari duhet të hani proteina të lehta, pastaj mish.

Agrumet dhe qumështi

Qumështi merr më shumë kohë për t'u tretur dhe kur merrni qumësht dhe limon ose ndonjë agrume së bashku, qumështi mpikset. Kjo mund të çojë në djegie.

Disa njerëz janë gjithashtu intolerantë ndaj laktozës, që do të thotë se ata nuk janë në gjendje të tresin laktozën e pranishme në qumësht.

Qumësht dhe banane

Kombinimi i qumështit dhe bananes është i vështirë dhe kërkon shumë kohë për t'u tretur. Ndërsa ushqimi tretet, do të ndiheni të lodhur. Nëse ju pëlqen të pini milkshake me banane, shtoni një majë kanelle ose pluhur arrëmyshk për të përmirësuar tretjen.

Fruta me një vakt

Fruti është i lehtë për t'u tretur, por mund të zgjasë më shumë me një vakt. Pra, derisa ushqimi të tretet, frutat ruhen dhe fillojnë të fermentohen. Mundohuni të shmangni ngrënien e frutave me ose menjëherë pas vaktit.

Djathë me një pije të ftohtë

Kush nuk i pëlqen pica me Coca-Cola? Sado joshëse që mund të duket, ky kombinim nuk është i mirë për shëndetin tuaj. Duhet të shmangni pirjen e një pije të ftohtë me gatime që përmbajnë djathë pasi kombinimi mund të çojë në vështirësi në përthithje. Mund të shkaktojë siklet dhe dhimbje barku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat