​Këto 4 lloje ushqimesh nuk duhet të ruhen kurrë në raftin e sipërm të frigoriferit

Ushqime

​Këto 4 lloje ushqimesh nuk duhet të ruhen kurrë në raftin e sipërm të frigoriferit

Më: 27 janar 2022 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Për një shëndet të mirë, është e rëndësishme të hani një shumëllojshmëri ushqimesh të stinës - fruta, perime, drithëra, mish, qumësht, vezë.

Është gjithashtu e rëndësishme të ndani ushqimet në mënyrë të sigurt, në mënyrë që të mos kontaminoni bakteret potencialisht të dëmshme.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), ju rrezikoni sa herë që vendosni një lloj ushqimi në raftin e sipërm të frigoriferit. Ky gabim ndikon në përhapjen e baktereve dhe zhvillimin e sëmundjeve ushqimore.

Asnjëherë nuk duhet të ruani mishin e kuq të papërpunuar, mishin e shpezëve, peshkut dhe ushqimet e detit në raftin e sipërm të frigoriferit.

“Mbani frutat dhe perimet larg mishit të papërpunuar, shpezëve dhe ushqimeve të detit, jo pranë apo poshtë tyre. Mishi i papërpunuar mund të lëshojë lëngje që mund të përmbajnë mikrobe”, paralajmërojnë ekspertët.

Paketat ushqimore të pahapura duhet të gjenden në raftin e sipërm, produktet e qumështit duhet të mbahen të ndara nga frutat dhe perimet, dhe mishi, shpezët dhe frutat duhet të ruhen në raftin e poshtëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat