9 ushqime të shëndetshme që janë të pasura me acid folik

Ushqime

9 ushqime të shëndetshme që janë të pasura me acid folik

Më: 12 maj 2022 Në ora: 06:43
Ilustrim

Doza e rekomanduar ditore e acidit folik është 400 mikrogram në ditë nëse jeni shtatzënë. Mund të tingëllojë si shumë, por ka shumë mënyra të shijshme, të shëndetshme për të marrë këtë lëndë ushqyese esenciale.

Pra, pse është thelbësore? Gjatë tre muajve të parë, ju jeni shtatzënë, truri i fëmijës suaj dhe sistemi nervor po rriten në mënyrën e tyre më të shpejtë. Acidi folik – ose vitamina B9 – ndihmon në mbrojtjen e tij nga çdo defekt i kësaj rritjeje që mund të çojë në kushte të tilla si spina bifida shkruan motherandbaby.co.uk.

Është e rekomanduar që të merrni 400 mikrogramë të acidit folik një ditë nëse jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë  ose dhe  të vazhdoni gjatë tremujorit tuaj të pare përjcell Gazeta Shneta.

Në rastin ideal, duhet të filloni ta merrni atë tre muaj përpara konceptimit të shtatzanisë.

Megjithëse ju mund të merrni acid folik nga shumë burime të pasura ushqimore të cilat janë:

1)  Ekstrakt maja

E doni apo urreni, ekstrakt maja – është e mbushur me acid folik. Vetëm një lugë çaji do t’ju japë mbi një të katërtën e dozës  tuaj të përditshme.

2) Fara luledielli

Farat e lulediellit janë një burim fantastik i acidit folik dhe gjithashtu përmbajnë vitaminë E dhe hekur, të cilat parandalojnë dëmtimin e qelizave dhe nxisin energjinë tuaj.

3) Asparagus

Asparagus – është tejet i pasur me acid folik. Është i lehtë për tu gatuar dhe për përdorim.

4)  Kikirikët

Kikirikë janë një burim i mrekullueshëm i acidit folik – një grusht i vogël ose një shërbim prej 30 g do t’ju japë rreth një të pestën e ndihmës tuaj ditore.

Gjalpë kikiriki punon po aq mirë. Por mos u harroni se kikirikë janë gjithashtu mjaft të lartë në yndyrë, dhe duhet të zgjedhin për llojin e pakripur të tyre.

5) Thjerrëzat, fasulet dhe bizelet

Një gotë me thjerrëza ju jep pothuajse të gjithë dozën tuaj të përditshme të acidit folik.

Fasulet dhe bizele të gjelbra dhe të ndara në dy filxhane kanë mbi 100 mikrogramë acid folik.

6) Zarzavate me gjethe

Ndonjëherë të gjitha që ju duhen për të rritur acidin tuaj folik është duke shtuar pak spinaq, ose zarzavate për çdo gjë që ju ka ëndja.

Spinaqi është më i pasur në acid folik në 263 mikrogramë – më shumë se gjysma e ndihmës suaj ditore – në vetëm një filxhan.

7)  Frutat

Fruta më e lartë në acid folik është papaja, me më shumë se një të katërtën e ndihmës tuaj ditore në vetëm një.

Portokall dhe grejpfrut ju japin rreth 30 deri 40 mikrogramë, si dhe luleshtrydhja një nxitje të mirë me 15 deri 25 mikrogramë për filxhan.

8) Brokoli

Merrni një të katërtën e acidit tuaj të përditshëm folik me katër pjesët e këtij vegti magjik, ndërkohë që merrni edhe një grumbull të drejtë të fibrave dhe vitaminës C.

9) Avokado

Me 80-90 mikrogramë të acidit folik në gjysmë avokado mesatare, kjo lëndë meksikane është një nga burimet më të mira dhe gjithashtu e mbushur me acide yndyrore, fibra dhe vitaminë K.

Përdorni atë në vend të gjalpit për një drekë të shëndetshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat