Disa ushqime që duhet t’i hani gjatë ciklit menstrual

Ushqime

Disa ushqime që duhet t’i hani gjatë ciklit menstrual

Më: 14 maj 2022 Në ora: 22:55
Foto ilustrim

Sikleti dhe dhimbjet e lehta janë normale gjatë periodave, por ushqimi i shëndetshëm mund t’ju sigurojë të keni një përvojë të rehatshme dhe trupi juaj të marrë të gjithë ushqimin që meriton.

Më poshtë gjeni disa ushqime që duhet t’i konsumoni gjatë ciklit menstrual.

Kosi – Është burim i shkëlqyer i kalciumit dhe proteinave. Mund të relaksojë muskujt tuaj dhe të reduktojë sindromën premenstruale. Mund të pini një gotë dhallë, ose një tas kos, me arra dhe fruta.

Arrat dhe farat – Janë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe proteina. Ato mund të ndihmojnë në frenimin e dëshirave tuaja gjatë periodave.

Bananet – Janë burime të shkëlqyera të kaliumit dhe përmbajnë vitaminë B6. Mund të përmirësojnë disponimin tuaj gjatë periodave.

Uji – Hidratoni veten duke pirë mjaftueshëm ujë, ujë kokosi, lëng perimesh apo edhe dhallë. Redukton rrezikun e dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga dehidratimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat