Si ta bëni ushqimin e freskët të zgjasë më gjatë në kuzhinën tuaj

Ushqime

Si ta bëni ushqimin e freskët të zgjasë më gjatë në kuzhinën tuaj

Më: 5 qershor 2022 Në ora: 08:38
Foto ilustrim

Ushqimet mund të kalben shumë shpejt, sidomos në temperaturat e larta të stinës së verës. Si duhet të veprojmë në këto raste? Epo, mënyra se si ne i ruajmë ato, tregon shumë për jetëgjatësinë e tyre.

Ndiqni këshillat e mëposhtme për t’i mbajtur ushqimet tuaja sa më të freskëta

1. Lini vend në karrocën tuaj për më shumë artikuj që prishen dhe vendosini në frigorifer që t’i përdorni më shpejt. Marule, kungull i njomë, shpargujt, bananet, manaferrat dhe kërpudhat delikate përkeqësohen më shpejt se produktet e tjera, ndaj shijojini ato në një afat të shkurtër.

2. Ruani shumicën e perimeve me rrënjë në sirtarin e produkteve.

3. Ruani qepët dhe hudhrat në një vend të freskët dhe të errët në kuzhinën tuaj.

4. Ruani patatet, patatet e ëmbla dhe kungujt e dimrit në një vend të freskët dhe të errët.

5. Ruani bananet në temperaturën e dhomës dhe larg produkteve të tjera.

6. Ruani mollët, agrumet dhe dardhat në frigorifer. Nëse hapësira është e kufizuar, mbajini në një vend të freskët dhe të errët.

7. Transferoni manaferrat nga paketimi i tyre në një enë të madhe të veshur me letër absorbuese dhe ruajini në sirtarin e produktit të frigoriferit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat