A mund të hanë ushqime pikante gratë shtatzënë?

Ushqime

A mund të hanë ushqime pikante gratë shtatzënë?

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 06:31
Foto ilustrim

Mund të keni qenë gjithmonë adhuruese e ushqimeve pikante ose mund ta keni zhvilluar këtë kult gjatë shtatzënisë.

Madje, ka shumë zëra që qarkullojnë për konsumimin e tyre nga një grua shtatzënë. Por çfarë është e vërtetë?

A është i sigurt për fetusin?

Ngrënia e ushqimeve pikante është 100% e sigurt gjatë shtatzënisë. Megjithatë, një studim i vitit 2019 raportoi se disa ushqime kanë tendencë të “kalojnë” si shije në lëngun amniotik. Megjithatë, asnjë hulumtim nuk tregon se kjo bëhet vetëm me ato të nxehta.

Ndikimet tremujore

Në tremujorin e parë të shtatzënisë ka shumë të ngjarë që të mos keni asnjë efekt anësor. Megjithatë, në tremujorin e dytë dhe të tretë, konsumimi i ushqimeve pikante mund të shkaktojë:

Urthi

Diarre, gazra dhe ënjtje

Refluksi ezofageal

Sëmundja e lëvizjes

Vështirësi në tretje

A mund të ndihmojë ushqimi i nxehtë në lindjen e fëmijëve?

Nëse po i afroheni afatit të caktuar, ushqimet pikante mund t’ju japin një nxitje. Së bashku me ecjen dhe seksin, ushqimet pikante mund të ndihmojnë në thyerjen e ujit. Nuk ka asnjë kërkim shkencor për ta mbështetur këtë, por është diçka që rekomandohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat