​Si t'i ruani trangujt që të zgjasin më shumë?

Ushqime

​Si t'i ruani trangujt që të zgjasin më shumë?

Më: 25 korrik 2022 Në ora: 17:40
Foto ilustrim

Ndonëse trangujt janë në dispozicion gjatë gjithë vitit, koha më e mirë për t'i shijuar është në muajt e verës.

Kur janë në pikun e stinës, trangujt janë pak më të freskët dhe më të shijshëm dhe janë të domosdoshëm në sallatat verore.

Nëse keni vënë re ndonjëherë se trangujt tuaj skadojnë vetëm disa ditë pasi i keni sjellë nga tregu, mund të jetë për shkak të mënyrës së ruajtjes.

Shumë tranguj në dyqan kanë një shtresë dylli që u jep një jetëgjatësi më të madhe, por ruajtja e duhur është çelësi për zgjatjen e jetëgjatësisë së tyre.

Shumica e njerëzve i hedhin trangujt në sirtarin e frigoriferit, që nuk është alternativa më e keqe, por ekziston një trik i thjeshtë që do t'i mbajë më të freskët për më gjatë.

Mbështilleni të gjithë trangullin me mbështjellës plastik dhe më pas ruajeni në një enë hermetike, e cila vepron si një mburojë dhe ruan lagështinë, dhe parandalon pjekjen. Pasi të provoni këtë metodë, do të befasoheni kur shihni se trangujt tuaj janë ende krokantë deri në një javë më vonë.

Nëse i prisni trangujt paraprakisht, mos i vendosni në një qese plastike nëse nuk planifikoni t'i hani në të njëjtën ditë.

Në vend të kësaj, mbështillini ata në një peshqir letre të lagur dhe më pas ruajini në një enë hermetike deri në pesë ditë.

Ruajtja e lagështisë është çelësi për të mbajtur fetat e trangullit të freskët për aq kohë sa të jetë e mundur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat