Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

Ushqime

Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

Më: 30 korrik 2022 Në ora: 20:30
Ilustrim

Statistikat janë mjaft interesante në rastet kur dinë të përpunohen duke nxjerrë në pah tregues të rendësishëm në lidhje me shtete apo shoqëri të caktuara në mjaft sektorë të ndryshëm.

Kështu për shembull, statistikat e fundit sa i përket kuzhinës kanë nxjerrë në pah se shqiptarët janë të tretët në Europë për konsumin vjetor të orizit për kokë.

Sipas këtyre treguesve, çdo shqiptar konsumon mesatarisht 12.3 kilogramë oriz në vit duke u renditur të tretët pas turqve me 15.8 dhe portugezëve me 16.1. 

Ndërkohë, popujt me konsumin më të ulët të orizit janë serbët, malazezët dhe zvicerianët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat