3 ushqimet që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji gjatë ditës

Ushqime

3 ushqimet që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji gjatë ditës

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 18:00
Foto ilustrim

Sipas të dhënave të mbledhura çdo vit nga ANSA, italianët janë të varur nga kafeja. Rreth 97% e konsumojnë atë në mënyrë të kujdesshme. Mesatarisht, çdo italian pi katër filxhanë në ditë, që do të thotë më shumë se pesë kilogramë në vit për person. Por a jemi kaq të sigurt se e gjithë kjo kafe është e mirë për ne?

Nëse nuk mund të heqim dorë nga një dozë e përditshme energjie, ne lehtë mund ta zëvendësojmë kafenë me ushqime alternative po aq energjike, të rekomanduara nga dietologët. Le të shohim se cilat janë ato. 

Alternativa e parë e shëndetshme janë frutat me një konsum të lartë të karbohidrateve që përvetësohen shpejt. Sheqeri i pranishëm në këto fruta ka të njëjtin efekt si kafeja, duke aktivizuar të gjitha funksionet e trurit. Një shembull i shkëlqyeshëm është molla. Çdo mollë përmban afërsisht 13 gram sheqer, e cila është e njëjta sasi që gjendet në një ekspres.

Alternativa e dytë e shkëlqyer janë arrat. Ky frut i thatë është i pasur me biotinë, një ilaç i vërtetë për deficitet e energjisë dhe në të njëjtën kohë, efektiv në uljen e kolesterolit në gjak. Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes nga marrja e lartë e kalorive: për këtë arsye, mos hani kurrë më shumë se 4 ose 6 në ditë.

Alternativa e tretë është çokollata e zezë. Kakaoja tërheq vëmendjen dhe mpreh përqendrimin. Theobromina çliron gradualisht energji, pa rrezikun e rritjes së rrahjeve të zemrës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat