Mënyra më e mirë për të ruajtur mollët: Me këtë truk, do të qëndrojnë të freskëta për disa javë

Ushqime

Mënyra më e mirë për të ruajtur mollët: Me këtë truk, do të qëndrojnë të freskëta për disa javë

Më: 5 shtator 2022 Në ora: 21:49
Foto ilustrim

Vjeshta është koha më e mirë për të shijuar mollët kështu që është e rëndësishme të din se si t’i ruani dhe të mbeten të shijshme për disa ditë. Shumë njerëz i mbajnë mollët në banakun e kuzhinës. Sidoqoftë, kini parasysh se ato do të zgjasin vetëm rreth një javë nëse i lini në atë vend.

Për t’i mbajtur mollët të freskëta për aq kohë sa të jetë e mundur, mbajini larg nga rrezet e diellit direkte. Nëse dëshironi të zgjatni jetëgjatësinë e tyre, mbajini në frigorifer. Në këtë mënyrë, ato mund të qëndrojnë të freskëta deri në gjashtë javë. Mirëpo, këtu duhet të tregoni kujdes.

Sigurohuni që të mos i ruani pranë frutave dhe perimeve të tjera, sepse mollët përmbajnë gaz etilen, i cili do të ndikojë në pjekjen më të shpejtë të frutave të tjera.

Si të ruani mollët e prera?

Për t’i ruajtur sa më gjatë, vendosini fetat në një enë hermetike për ruajtjen e ushqimit në frigorifer. Ato do të qëndrojnë të freskëta për rreth 3-5 ditë, megjithëse mund të marrin ngjyrë kafe. Në këtë rast, për të shmangur nuancën kafe, lyeni me pak lëng limoni përpara se t’i vendosni në frigorifer.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat