Kombinimet e ushqimeve të shëndetshme që duhet të provoni për mëngjes

Ushqime

Kombinimet e ushqimeve të shëndetshme që duhet të provoni për mëngjes

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 10:00
Foto ilustrim

Ushqimi i një mëngjesi të shëndetshëm është mënyra e parë për të filluar t’i rregulloni gjërat. Asnjëherë nuk duhet të anashkaloni mëngjesin pasi është vakti më thelbësor i ditës…

Smoothie jeshile me proteina dhe fara Chia

Ndërsa një smoothie jeshil mund të tingëllojë pak i mërzitshëm, provoni ta konsumoni me manaferra, zarzavate dhe qumësht bajamesh pa sheqer dhe nuk do të pendoheni. Ju gjithashtu mund të shtoni vanilje pa sheqer, pluhur proteinash bimore çokollate dhe një lugë fara chia për ta bërë atë sa më ushqyese dhe të shijshme. Me një dozë antioksidantësh, fibrash, mineralesh dhe vitaminash, ky smoothie ju qetëson dhe  ju jep proteina.

Arra dhe manaferrat me kos grek

Nëse jeni dikush që është shpesh në rrugë ose udhëton shumë, atëherë mos mendoni, ky është opsioni ideal i mëngjesit për ju. Përdorni kos të thjeshtë grek pa yndyrë dhe pa sheqer. Ky vakt është më i ulët në karbohidrate, i pasur me proteina dhe i shkëlqyer për sheqerin në gjak dhe peshën tuaj. Shtoni disa nga arrat ose farat tuaja të preferuara si bajame, arra dhe fara liri, për të përmirësuar shijen.

Avokado dhe vezë

Një nga kombinimet më të mira të mëngjesit për t’u provuar është avokado dhe vezë. Kjo është për shkak se avokadot dhe të bardhat e vezëve janë të bollshme me proteina.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat