Mos e shmangni përdorimin e piperit të kuq - Bota Sot
Mos e shmangni përdorimin e piperit të kuq

Ushqime

Mos e shmangni përdorimin e piperit të kuq

Më: 12 mars 2018 Në ora: 23:40
Piperi i kuq

Ushqimet e fërguara kanë filluar shumë shpesh të përgatiten, por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta largoni nga përdorimi piperin e kuq.

Ajo ka fuqi të jashtëzakonshme shëruese, rikthen qelizat e zorrëve dhe ndihmon në zvogëlimin e kilogramëve të tepërta.

Me përdorimin e rregullt të kësaj mëlmese, ju shumë lehtë mund të rregulloni sistemin e tretjes, i qetëson ngërçet dhe dhimbjet e lukthit.

Piper i kuq përmban një përbërës aktiv të quajtur capsaicin, i cili sipas një numri studimesh të mëparshme të kryer në Universitetin e Pitsburgut ka fuqinë për të shkatërruar qelizat e kancerit të zorrës së trashë, për të ndaluar rritjen e tyre me 80%. Gjithashtu, ajo përmban praninë e vitaminave C, A dhe vitaminave nga grupi B që ndikojnë pozitivisht në rigjenerimin e mukozës së zorrëve.

Shtimi i 10 gramëve të piper i kuq në çdo vakt që lejon praninë e këtij aroma zvogëlon urinë dhe kështu redukton numrin e kalorive të djegura pas një vakt.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test