Ushqimet që s’duhet t’i konusmoni para gjumit - Bota Sot
Ushqimet që s’duhet t’i konusmoni para gjumit

Ushqime

E martë, 13 nëntor 2018

Ushqimet që s’duhet t’i konusmoni para gjumit

Më: 1 qershor 2018 Në ora: 18:38
Foto ilustrim

Brokoli dhe lulelakra nuk preferohen që të konsumohen para se të flini, kjo pasi kanë shumë fibra të patretshme. Në qoftë se i konsumoni në këtë kohë trupi juaj do të jetë ende duke punuar për tretjen e tyre, ndërkohë që ju bëni një gjumë të parehatshëm.

Mish i kuq ka shumë proteina dhe ka efekt të njëjtë në trup me atë të brokolit dhe lulelakrës.

Salcë domateje

Salca nga domatet duhet të shmanget për shkak të aciditetit. Nëse keni vendosur për ushqime pikante, konsumoni ato të paktën tre orë para gjumit.

Çokollata e zezë, ndonëse preferohet të konsumohet gjatë ditës, natës do t’ju mbajë zgjuar.

Alkooli ka ndikim negativ në fazat REM të gjumit.

Pije me gaz kanë shumë sheqer dhe jo vetëm që ju shëndoshin dhe ju krijojnë probleme me sheqerin në gjak, por edhe shqetësojnë gjumin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test