Ndalohet lundrimi i mjeteve të vogla, trageti nga Italia me 7 orë vonesë

Vlora

Ndalohet lundrimi i mjeteve të vogla, trageti nga Italia me 7 orë vonesë

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 09:25
Ilustrim

Kapiteneria e Vlorës ka ndaluar lundrimin e të gjitha mjeteve të vogla në det për shkak të përkeqësimit të motit.

Në njoftimin më të thuhet thuhet:

Në  bazë  të  parashikimit për  situatën  hidrometeorologjike  të  përkeqësuar  në  gjirin  e   Vlorës  dhe  jashtë saj  për  24 orët  në  vazhdim  në  datën 3.12.2021, situata paraqitet si më poshtë:

Era në  drejtimin jug-juglindje dhe jugperëndim,  në  forcën  5-6bft  10-15m/s,ndërsa  lartësia e   dallgëve është 0.50-1.50 metër  brenda  gjirit  të  Vlorës dhe  në  forcën 7-8  bft / 15-20m/s dhe  lartësi dallge  nga  1.50 deri 3.50 metra  jashtë  gjirit të  Vlorës .

Si rrjedhojë Kapiteneria ka  ndaluar lundrimin e të gjitha mjeteve të vogla lundruese dhe anijeve të peshkimit.

Sipas kapitenerisë  janë njoftuar  të  gjitha  anijet  e  peshkimit  dhe  mjetet  e  vogla  lundruese  për  situatën  e  përkeqësuar  dhe janë  marre  masat  për  sigurimin  e  mjeteve  në  vendet  e  akostuara  për  parandalimin  e  ngjarjeve  dhe situatave  gjatë datës 03.12.2021.

Trageti i linjës me Italinë do të mbërrijë rreth 7 orë me vonesë për shkak të kushteve të përkeqësuara të motit. Pritet që përmirësimi i situatës të jetë pas datës 4 dhjetor. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat