Vlorë, rriten infektimet/ Një në tre testime del pozitiv me Covid

Vlora

Vlorë, rriten infektimet/ Një në tre testime del pozitiv me Covid

Më: 12 janar 2022 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Ditët e para të vitit edhe në Vlorë janë shtuar rastet e infektimit me Covid 19.   

Mjeku epidemiolog Agron Bashllati thotë se regjistrohen 30-50 raste në ditë që rezultojnë pozitiv me Covid ndërsa mesatarisht çdo ditë kryhen rreth 150 testime.

Në Vlorë janë 71 mijë persona të vaksinuar dhe ditët e fundit është shtuar interesi. në këtë qendër shëndetësore çdo ditë paraqiten 20-30 persona që kërkojnë vaksinën anti Covid.

Sipas të dhënave zyrtare në Vlorë, rezulton që të jetë e vaksinuar 1/3 e  popullsisë e regjistruar në gjendjen civile, por autoritetet  pranojnë se për shkak të emigracionit përqindja  e popullatës së vaksinuar është rreth 70 %.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat