Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca merr titullin qytetar nderi i Vlorës

Vlora

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca merr titullin qytetar nderi i Vlorës

Më: 21 mars 2022 Në ora: 14:02
Foto nga takimi

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ka marrë titullin qytetar nderi për Vlorën.

Titulli i qytetarit të nderit u prezantua nga drejtuesja e këshillit bashkiak të Vlorës Migena Balla dhe iu dorëzua ambasadorit nga kryetari i bashkisë Vlorë Dritan Leli.

Në fjalën e tij, Leli shpreh mirënjohjen për ndihmën që Europa ka dhënë për Shqipërinë dhe Vlorën Ai sqaron se titulli i qytetarit të nderit ka ardhur si vlerësim për mbështetjen e dhënë nga Bashkimi Europian edhe në realizimin e projekteve infrastrukturore që po realizojnë tashmë në bashkinë e Vlorës. Leli gjithashtu e quan ambasadorin Soreca jo vetëm një ambasador të Europës në Shqipëri por dhe një ambasador të Vlorës në Bashkimin Europian.

Në fjalën e tij Soreca shpeh mirënjohjen për titullin dhe vlerësimin e dhënë nga bashkia e Vlorës teksa tregon ndjenjat dhe historitë e tij që e lidhin me këtë qytet Soreca gjithashtu garanton mbështetjen e bashkimit europian për Vlorën dhe Shqipërinë Mbështetje kjo që do të vijojë edhe në vitet e ardhshme.

Pas përfundimit të ceremonisë Soreca së bashku me kryetarin Leli kanë zgjedhur të inspektojnë disa prej projekteve infrastrukturore që po realizohen në terren me mbështetjen e bashkimit europian Një ndër to dhe sheshi përpara bashkisë Vlorë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat