Pushime me Covid 19/ Në Vlorë shtohen rastet e të vegjëlve që paraqiten në pediatri

Vlora

Pushime me Covid 19/ Në Vlorë shtohen rastet e të vegjëlve që paraqiten në pediatri

Më: 13 korrik 2022 Në ora: 12:38
Foto ilustrim

Në pediatrinë e Vlorës kryhen rreth 60 vizita në ditë nga të cilat 5-6 fëmijë rezultojnë pozitiv me Covid 19. 

Shefja e Pediatrisë së  spitalit rajonal, Rina Llanaj shprehet se ajo që bën diferencën nga virozat e stinës është pikërisht temperatura e lartë.

Virusi po prek të vegjlit e sapolindur nga 1 muaj deri në 1 vjeç.

Sipas mjekëve disa prindër nuk lejojnë kryerjen e tamponit ndaj numri i të infektuarve mund të jetë më i madh.

Sipas shefes së Pediatrisë së Vlorës të vegjlit e prekur janë  banorë të qytetit por dhe fëmijë të emigrantëve që vijnë me pushime në qytetin bregdetar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat