Faqja ndërkombëtare shkruan për Antonin e Kosovës, me të dhëna mahnitëse!

Xhudo

Faqja ndërkombëtare shkruan për Antonin e Kosovës, me të dhëna mahnitëse!

Nga: K.G. Më: 21 gusht 2020 Në ora: 16:38
Anton Cena

Anton Cenës nuk i pëlqen të harxhojë kohë. Është normale për të që të ngrihet në gjashtë të mëngjesit dhe të mbaroj ditën e tij të punës në dhjetë gjatë të natës. Kështu që të flasësh me të, po e ekspozon veten perballë, fakteve dhe anekdotave, ka shkruar faqja e IJF-së. 

Antoni ishte vetëm shtatë vjeç kur prindëri i tij ndërroi jetë. Në moshën dhjetë vjeç, ai la mënjanë karatenë dhe gjimnastikën, të cilën e kishte praktikuar që kur ishte shtatë vjeç dhe iu përkushtua ekskluzivisht xhudos.

Dyzet e shtatë vjet më vonë, xhudo mbetet pasioni i jetës së tij dhe veprimtarisë që përqendron të gjitha aktivitetet e tij, si profesionalisht ashtu edhe personalisht.

Image

Sot ai është kampion evropian dhe botëror në kategorinë e veteranëve ne xhudo, që do të thotë shumë për formën e tij fizike dhe mendore. Sidoqoftë, ajo që na intereson vërtet është se si ai ka menaxhuar jetën e tij, duke u mbështetur gjithçka në bindje të forta.

Antoni lindi në Kosovë. Është një vend i ri, një komb shumë i ri i ndërtuar me karakter dhe vendosmëri. Kosovari është miqësor dhe mikpritës, por ai është gjithashtu një punëtor i vendosur dhe përgjithësisht i fortë si shkëmbi.

Anton është epror i policisë. Ai është instruktor në Akademinë e Policisë së Sigurisë Publike në Vushtrri, Kosovë që nga viti 2000 dhe këtu fillon pjesa me të vërtetë interesante e tij, sepse ky njeri është i bindur nga virtytet e xhudos që zbatohen për detyra policore: "Ju nuk mund të jeni epror i policisë pa praktikuar xhudo, "shpjegon ai. Hapi tjetër ishte për të bindur shefat e tij. 

Image

”Kur duhet të arrestosh një kriminel që është më i fortë se ti, nuk mund ta qëllosh atë, do të ishte çmenduri, veçanërisht nëse ai është i paarmatosur. teknikat e xhudos, veçanërisht dashi-barai, një spastrim i mirë dhe ia vu prangat”, tha ai.

Më shumë se dhjetë mijë polic, doganier dhe korrektues kanë kaluar nëpër duart e Antonit. "Disa më urrejnë sepse jam shumë i ashpër dhe rigoroz, ndërsa shumë të tjerë më adhurojnë per shkak te punës qe e beje". Kjo është krenaria më e madhe e Antonit, duke e ditur që puna e tij ka kuptim dhe se rrugët e vendit të tij janë më të sigurta falë xhudos, falë pasionit të jetës së tij.

Sekreti i tij është disiplina dhe ai udhëheq me shembull sepse kërkesa e Antonit është, para së gjithash, me veten e tij dhe më pas me të tjerët. "Ju nuk mund të jetoni pa disiplinë," thotë ai.

Përmes duarve të tij, ato duart e xhudos, shumë njerëz të tjerë kanë kaluar gjithashtu, disa janë bë të famshëm. Kur Anton mbaron së punuari, ai i përkushtohet xhudos, kësaj radhe personalisht. Ai madje ka stërvitur me Driton Kukajn, i cili është trajner i Majlinda Kelmendi, kampione olimpike dhe botërore dhe Dritoni ka ndërtuar një ekip të shkallës së parë që aspiron gjithçka në çdo turne.  

Antoni ka ndërtuar dy salla. E para është në oborrin e shtëpisë së tij, në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës. E dyta është salla më e madhe bregdetare në Evropë dhe është e pajisur për të organizuar seminare ndërkombëtare.

Në të parën, ai stërvit nga e hëna në të premte, midis orës 19.00 në mbrëmje dhe 22.00 gjatë natës,  me mbi shtatëdhjetë garues të të gjitha moshave. Salla në oborrin tij mban emrin e Marius Vizer, presidentit të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos. Imagjinoni presidentin e IJF së bashku me një instruktor të policisë, pothuajse sikur të ishte njeë operacion special, duke vizituar sallën e Antonit e cila ishte në ndërtim e siper, pak para mesnatës, gjate vizitës zyrtare të Marius Vizer në Kosovë.  

Image

“Ai kishte ardhur për të përuruar një statujë kushtuar Majlinda Kelmendi për karrierën e saj të jashtëzakonshme.  Unë isha duke e shoqeruar dhe prandaj i shpjegova se çfarë kisha ndërtuar”.

Meqenëse presidenti është kurioz për nga natyra, ai dëshironte ta shihte sallën me sytë e tij, pavarësisht se ishte mesnatë dhe nuk kishte shumë për të parë. "Ne morëm një pishtar", - shpjegon Antoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat