Nigeri: Vriten 20 terroristë të organizatës ‘Boko Haram’

Afrika

Nigeri: Vriten 20 terroristë të organizatës ‘Boko Haram’

Më: 14 dhjetor 2020 Në ora: 12:00
Nigeri

Të paktën 20 persona të organizatës Boko Haram janë vrarë në një operacion në Nigerinë verilindore.

Kol Ado Isa, zëdhënës i ushtrisë, tha se terroristët u përpoqën të kryenin sulm në zonën lokale Askira-Uba të shtetit Borno.

Ai tha se katër kamionë me armë u sekuestruan, një person u vra, dhe disa të tjerë u plagosën rëndë.

Militantët e Boko Haram, që dyshohet se kanë ardhur nga pyjet Sambisa, kampi i tyre më i madh i trajnimit në Nigeri, kishin hipur në mbi 15 kamionë dhe iu afruan zonës Askira-Uba nga drejtime të ndryshme njëkohësisht për të shkaktuar frikë dhe sulme, sipas zëdhënësit të ushtrisë.

Grupi Boko Haram po përpiqet të krijojë një shtet islamik në Nigerinë verilindore që nga viti 2009. Grupi vdekjeprurës gjithashtu ka shtrirë sulmet e tij në vendet afër pellgut të  Liqenit Çad.

Më shumë se 30,000 njerëz janë vrarë dhe gati 3 milion janë zhvendosur brenda një dekade gjatë dhunës në Boko Haram në Nigeri, sipas Zyrës së KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Sipas Agjencisë së KB për Refugjatët, dhuna nga Boko Haram ka prekur 26 milion njerëz në rajonin e Liqenit Çad dhe ka zhvendosur 2.6 milion të tjerë/.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat