Covid-19, si paraqitet situata në Afrikë

Afrika

Covid-19, si paraqitet situata në Afrikë

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 09:11
Foto ilustrim

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 400 mijë.

Gjithsej 2.404.414 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 11.353 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 55.740, me një rritje prej 312 viktimash në 24 orët e fundit. Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 23.451 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.943 dhe Maroku me 6.659.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje. Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 866.127 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 400.826 raste dhe Egjipti me 122.086.

Deri më tani, 2.033.838 persona të infektuar janë shëruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat