Aksident i rëndë në Kamerun, 37 persona humbin jetën

Afrika

Aksident i rëndë në Kamerun, 37 persona humbin jetën

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 17:14
Kamerun

Më shumë se 37 njerëz u vranë dhe 18 u plagosën rëndë kur një autobus goditi një kamion në fshatin Nemale në Kamerun perëndimor mbrëmë, thanë zyrtarët.

Një autobus me më shumë se 60 pasagjerë ishte në rrugën e tij për në kryeqytetin Yaounde nga qyteti Fumban dhe goditi një kamion, duke u përpjekur të shmangte një grup njerëzish që ishin në rrugë natën e kaluar rreth orës 2:00 të mëngjesit, tha zyrtari i qeverisë Monono Voloa, raportoi AP.

"Shumica e udhëtarëve ishin ata që donin të kalonin Vitin e Ri me familjet e tyre, ata që u kthyen pas pushimeve të Krishtlindjeve ose njerëz të biznesit me dhurata për festat e Vitit të Ri," tha ai.

Fshatarët dolën në rrugë për të ndihmuar njerëzit në vendin e aksidentit, tha Voloa.

Sipas tij, numri i të vdekurve ndoshta do të jetë më i lartë, sepse anëtarët e ekipeve të shpëtimit janë ende në kërkim të të vdekurve dhe të plagosurve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat