Midis dhunës, mbahen zgjedhjet në Republikëne Afrikës Qendrore

Afrika

Midis dhunës, mbahen zgjedhjet në Republikëne Afrikës Qendrore

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 21:22
Foto ilustrim

Njerëzit në Republikën e Afrikës Qendrore (CAR) kanë votuar në zgjedhje të lënë në hije nga dhuna midis qeverisë dhe forcave rebele, raporton BBC.

Presidenti Faustin-Archange Touadéra po kërkon një mandat të dytë dhe ka akuzuar paraardhësin e tij, François Bozizé, për nxitjen e një grushti shteti me grupet rebele.

Qeveria hodhi poshtë thirrjet nga opozita për të shtyrë votimin për shkak të pasigurisë.

Gjatë përgatitjes, tre paqeruajtës të KB u vranë nga sulmues të paidentifikuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat