Republika e Afrikës Qendrore thotë se dhjetëra rebelë u vranë në kundërsulm

Afrika

Republika e Afrikës Qendrore thotë se dhjetëra rebelë u vranë në kundërsulm

Më: 26 janar 2021 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Trupat e Republikës së Afrikës Qendrore vranë 44 luftëtarë rebelë duke marrë pjesë në një shtytje për të rrethuar kryeqytetin Bangui dhe për të përmbysur Presidentin e sapozgjedhur Faustin Archange Touadera, tha qeveria të hënën.

Së bashku me "forcat aleate", ushtria e CAR filloi një ofensivë në fshatin Boyali, rreth 90 kilometra nga kryeqyteti, pa viktima nga ana e qeverisë dhe "44 të vdekur, përfshirë disa mercenarë nga Çadi, Sudani dhe Fulani "grup etnik, qeveria postoi në Facebook, raporton France24.

Kur qeveria thotë "aleatë", ajo zakonisht u referohet trupave Ruandës dhe paramilitarëve rusë të cilët janë dërguar në vendin e dëmtuar nga konfliktet për të forcuar trupat federale.

"Forcat qeveritare janë përsëri në ofensivë," i tha AFP zëdhënësi i qeverisë Ange-Maxime Kazagui.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat