Vaksina “AstraZeneca” tregon efekt të kufizuar mbi variantin afrikanojugor

Afrika

Vaksina “AstraZeneca” tregon efekt të kufizuar mbi variantin afrikanojugor

Më: 7 shkurt 2021 Në ora: 19:55
Vaksina

Vaksina antiCOVID-19 e “AstraZeneca” duket se ka vetëm një efekt të kufizuar mbi një variant të sëmundjes që e ka origjinën në Afrikën e Jugut, sipas një raporti në “The Financial Times”.

Rezultatet, që do të lëshohen të hënën, tregojnë se vaksina mund të jetë e dobishme kundër rasteve ekstreme të lidhura me variantin B.1.351, por vepron shumë pak në ndalimin e transmetimit në rastet më të dobëta.

Megjithatë, studiuesit në Universitetin e Oksfordit, që ndihmoi në zhvillimin e vaksinës dhe në Universitetin e Witwatersrand vunë në dukje, gjithashtu, se studimi përfshin vetëm 2 000 subjekte relativisht të rinj dhe të shëndetshëm, që do të thotë se të dhënat mund të jenë të njëanshme.

“Ne besojmë se vaksina jonë mund të mbrojë nga sëmundja e rëndë, pasi aktiviteti i antitrupave neutralizues është i barabartë me atë të vaksinave të tjera antiCOVID-19, që kanë treguar aktivitet kundër rasteve më të rënda, veçanërisht kur intervali i dozimit përmirësohet në tetë deri në 12 javë”, tha një zëdhënësi i “AstraZeneca” në raport, raporton ATSh.

Studimet kanë treguar se varianti afrikanojugor i COVID-19 duket se tregon rezistencë të rritur ndaj vaksinave.

“AstraZeneca” dhe “Oxford” po kërkojnë mënyra për të përditësuar vaksinën e tyre, në mënyrë që të mund të funksionojë kundër mutacioneve të reja që janë shfaqur, shumë prej të cilave duket se përhapen më lehtë dhe mund të jenë më vdekjeprurëse.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat