Nepali miraton vaksinën kineze për COVID-19

Afrika

Nepali miraton vaksinën kineze për COVID-19

Më: 18 shkurt 2021 Në ora: 13:50
Foto ilustrim

Nepali miratoi të enjten përdorimin emergjent të një vaksine COVID-19 të zhvilluar nga një filial i Sinopharm të Kinës, tha një zyrtar qeveritar, vaksina e dytë e lejuar pas produktit të AstraZeneca.

Ky veprim i hap rrugën Kinës për të dhuruar 500,000 doza të vaksinës Sinopharm në vendin Himalayan, i cili muajin e kaluar mori një milion doza të vaksinës AstraZeneca falas nga fqinji tjetër i saj i madh India.

Nepali gjithashtu do të blejë vaksinën AstraZeneca nga India.

“Leja me kusht i është dhënë vaksinës kineze për përdorimin e saj emergjent në Nepal,” tha Santosh K.C, një zyrtar i lartë në Departamentin e Administrimit të Barnave.

Nepali nisi procesin e tij të imunizimit në 27 Janar duke filluar me punëtorë mjekësorë dhe planifikon të mbulojë përfundimisht 72% të 30 milion njerëzve të vendit të Azisë Jugore.

Ministri i Shëndetësisë dhe Popullsisë Hridayesh Tripathi i tha Reuters se Nepali së shpejti do të blinte dy milion doza të AstraZeneca, të bëra nga Instituti Serum i Indisë, për 4 dollarë secilën, të njëjtin çmim që po paguan Bangladeshi.

“Ne kemi marrë një çmim të mirë… nuk duhet ta humbasim këtë mundësi për ta blerë atë,” tha Tripathi.

Autoritetet thonë se Nepali po pret gjithashtu vaksina nga aleanca të mbështetura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë të cilat shpërndajnë vaksina në vendet e varfëra.

Dy vaksina të tjera – Sputnik V i Rusisë dhe njëra e bërë nga Bharat Biotech e Indisë – po presin të miratohen nga qeveria.

Në vitet e fundit, Kina dhe India kanë luftuar për ndikim në Nepal dhe kanë derdhur miliona dollarë në ndihmë dhe investime në infrastrukturë.

Por kërkesa për vaksina në vendin me infrastrukturë të dobët shëndetësore i ka ofruar Indisë, prodhuesit më të madh të vaksinave në botë, një mënyrë për t’u kthyer përsëri. India ka dhuruar ose shitur vaksina COVID-19 në disa vende.

Nepali ka raportuar 273,070 raste COVID-19 dhe 2,055 vdekje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat