Mbi 11,000 vaksina kundër Ebolës do të arrijnë në Guinea

Afrika

Mbi 11,000 vaksina kundër Ebolës do të arrijnë në Guinea

Më: 18 shkurt 2021 Në ora: 16:34
Guinea

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se do të dërgojë mbi 11,000 vaksina kundër Ebolës në Guinea në ditët në vijim.

Drejtoresha rajonale e OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti tha se brenda javës do të arrijnë vaksinat nga Gjeneva, ndërsa 8,600 doza do të arrijnë nga SHBA-ja.

Ndërkaq, vaksinimi mund të nisë nga e hëna e ardshme, shkruan AP.

OBSH-ja ka bërë thirrje tek shtetet afrikane të jenë të kujdesshme mbi infektimet me Ebola pasi Guinea dhe Congo kishin shënuar rekord të rasteve në javët e fundit.

Të enjten, Guinea kishte regjistruar tri raste me Ebola dhe një të vdekur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat