Të paktën 15 të vdekur, 400 të plagosur nga shpërthimet e Guinesë Ekuatoriale

Afrika

Të paktën 15 të vdekur, 400 të plagosur nga shpërthimet e Guinesë Ekuatoriale

Më: 7 mars 2021 Në ora: 22:10
Foto nga shpërthimi

Një seri shpërthimesh në një kazermë ushtarake në Guinenë Ekuatoriale vranë të paktën 15 njerëz dhe plagosën më shumë se 400 të tjerë, njoftoi televizioni shtetëror.

Televizioni shtetëror TGVE lexoi një deklaratë nga Presidenti Teodoro Obiang Nguema e cila tha se shpërthimi ishte për shkak të "trajtimit neglizhent të dinamitit" në kazermat ushtarake të vendosura në lagjen e Mondong Nkuantoma në Bata. Ai tha se shpërthimi ndodhi në 4 pasdite. Koha lokale, raporton AP.

"Ndikimi i shpërthimit shkaktoi dëme në pothuajse të gjitha shtëpitë dhe ndërtesat në Bata," tha presidenti.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se ata besonin se kishte njerëz të humbur në ndërtesat e dëmtuara nga shpërthimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat