E qetë dhe e përmbajtur, shteti afrikan ka një udhëheqëse të re… grua

Afrika

E qetë dhe e përmbajtur, shteti afrikan ka një udhëheqëse të re… grua

Më: 19 mars 2021 Në ora: 20:36
Samia Suluhu Hassan

Mbrëmjen e të mërkurës ajo kishte për detyrë që të njoftonte ndarjen nga jeta të presidentit të Tanzanisë, John Magufuli dhe se tani zv/presidentja Samia Suluhu Hassan kishte marrë vendin e tij si kreu i shtetit.

E zgjedhur për herë të parë si përfaqësuesja e Magufui në 2015, ajo u rizgjodh së bashku me të në drejtimin e vendit, ndërkohë që tashmë për një mandat 5 vjeçar do të drejtojë vendin afrikan.

Samia do të bëhet kështu e vetmja udhëheqëse kombëtare e Tanzanisë, duke iu bashkuar një liste të shkurtër grash lidere botërore.

Image

61 vjeçarja është e njohur dhe e dashur për të gjithë si mama Samia, duke reflektuar nga kultura e Tanzanisë respektin ndaj saj.

E zgjedhur për herë të parë në një zyrë publike në 2000, ajo erdhi në vëmendjen kombëtare në 2014 si nënkryetare e Asamblesë Kushtetuese, krijuar për të hartuar një kushtetutë të re. Atje sjellja e saj e qetë në menaxhimin e shpërthimeve të herëpashershme të pandemoniumit dhe mënyra në të cilën ajo u mor me disa nga anëtarët më të hapur i fitoi lavdërimet e saj.

Për sa i përket personalitetit, ajo bën një kontrast me paraardhësin e saj, Magufuli.

Ai njihej si person impulsiv, duke mos pasur frikë të fliste, ndërkohë që ajo është më e menduar dhe e konsideruar.

Pavarësisht se ishte nënkryetare që nga viti 2015, dhe që ka shërbyer si ministër i shtetit në qeverinë e mëparshme, dihet pak për jetën private të Samia.

Ajo lindi në janar 1960 në Zanzibar – ishujt gjysmë-autonome pranë brigjeve të Tanzanisë. Më vonë ajo vazhdoi të studionte administratën publike, së pari në Tanzani dhe më pas si pasuniversitare në Universitetin Manchester të Mbretërisë së Bashkuar.

Në 1978, ajo u martua me Hafidh Ameir, i cili dihet të jetë një akademik bujqësor, por gjithashtu ka mbajtur një profil të ulët. Që kur zonja Samia u bë nënkryetare, të dy nuk janë fotografuar së bashku.

Ata kanë katër fëmijë me një, Mwanu Hafidh Ameir, i cili aktualisht është anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të Zanzibar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat