Mbi 1,800 të burgosur ikin në Nigeri

Afrika

Mbi 1,800 të burgosur ikin në Nigeri

Më: 6 prill 2021 Në ora: 08:36
Pamje nga Nigeria. Foto nga arkivi.

Më shumë se 1,800 të burgosur kanë ikur nga një burg në Nigeri, pas sulmit që i është bërë këtij institucioni nga disa persona të armatosur, kanë thënë zyrtarët.

Sulmuesit besohet se kanë hyrë në burg në qytetin Owerri, duke përdorur mjete shpërthyese në bllokun administrativ.

Gjashtë të burgosur është raportuar të jenë kthyer, derisa 35 të tjerë kanë refuzuar të ikin.

Policia ka akuzuar grupin e ndaluar separatist, Populli Indigjen i Biafras për kryerje të sulmit.

Ky grup, në anën tjetër, ka mohuar përfshirjen.

Presidenti Muhammadu Buhari e ka quajtur sulmin “akt të terrorizmit” të kryer nga “anarkistët”.

Ai u ka bërë thirrje forcave të sigurisë që të zënë sulmuesit dhe të burgosurit e ikur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat