Mbytet gomonia me klandestinë në brigjet e Libisë, 11 viktima

Afrika

Mbytet gomonia me klandestinë në brigjet e Libisë, 11 viktima

Më: 3 maj 2021 Në ora: 08:34
Foto ilustrim

Të paktën 11 njerëz u mbytën të dielën kur një gomone që mbante klandestinë u përmbyt në brigjet e Libisë, tha agjencia e migracionit e Kombeve të Bashkuara.

Ishte shkatërrimi i fundit i anijes që përfshinte emigrantë që kërkonin një jetë më të mirë në Evropë.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha se tragjedia ndodhi afër qytetit perëndimor të Zawiya. Rojet bregdetare libiane shpëtuan jetën e 12 migrantëve.

Muajin e kaluar, të paktën 130 emigrantë u supozuan të vdekur pasi anija e tyre u përmbys në ujërat e Libisë, në një nga tragjeditë detare më vdekjeprurëse ndër vite.

Në vitet e fundit Libia është shfaqur si pika kryesore e tranzitit për emigrantët që ikin nga lufta dhe varfëria në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Vendi i pasur me naftë u zhyt në kaos pas një kryengritje të mbështetur nga NATO që rrëzoi dhe vrau sundimtarin prej një kohe të gjatë, Moammar Gadhafi, në vitin 2011.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat