Coronavirusi ishte shkaktar i vdekjes së 32 deputetëve në Kongo

Afrika

Coronavirusi ishte shkaktar i vdekjes së 32 deputetëve në Kongo

Më: 29 maj 2021 Në ora: 16:09
Foto

Jean-Marc Kabund, nënkryetari i Asamblesë Kombëtare të Republikës Demokratike të Kongos, tha se 32 deputetë kanë vdekur deri më tani shkaku i coronavirusit.

Si shumë vende të tjera afrikane, Kongo ka ndarë më pak raste të vdekjes nga COVID-19 me publikun që nga fillimi i epidemisë.

Duke siguruar informacion mbi shifrat e coronavirusit në vend, nënkryetari i dhomës së ulët të Parlamentit deklaroi se 780 njerëz, përfshirë 32 deputetë, vdiqën dhe kishte 31,248 raste të konfirmuara, raporton euronews.

Zyrtari gjithashtu ndau informacionin se numri i përfaqësuesve që humbën jetën korrespondon me 5 përqind të vdekjeve nga fillimi i pandemisë.

Virusi, i cili nuk u mor seriozisht, shkaktoi vdekjen e deputetëve nga partia në pushtet dhe shumë figurave të larta në rrethin e ngushtë të kreut të shtetit.

Fushata e vaksinimit në Kongo u vonua për një kohë për shkak të shqetësimeve të sigurisë për vaksinën AstraZeneca, me rreth 75 për qind të 1.7 milion dozave të dërguara në vend në mars të përdorura para datës së skadimit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat