Afrikë, shkon në afro 4.9 milionë numri i rasteve me COVID-19

Afrika

Afrikë, shkon në afro 4.9 milionë numri i rasteve me COVID-19

Më: 31 maj 2021 Në ora: 00:17
Foto ilustrim

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Afrikë ka shkuar mbi 4 milionë e 866 mijë.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 4.866.884.

Numri i të shëruarve në kontinent ka shkuar në 4.381.335 ndërsa numri i viktimave në 130.483.

Shifra më e madhe e rasteve në kontinent është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Marok, Tunizi, Etiopi, Egjipt dhe Libi.

Ndërkohë numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Egjipt dhe në Tunizi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat