Ushtria libaneze lutet për ndihmë, shkak kriza financiare në vend

Afrika

Ushtria libaneze lutet për ndihmë, shkak kriza financiare në vend

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 14:58
Foto ilustrim

Ushtria libaneze është në nevojë për ndihmën e donatorëve për të mbijetuar një nga rrëzimet më të këqija financiare në botë, u bë e ditur të mërkurën përpara një konference për mbledhjen e fondeve të pambuluara nga OKB, raporton France24.

Ndryshe nga konferencat e mëparshme të donatorëve të dizajnuara për të ofruar trajnime, armë ose pajisje, takimi virtual, Franca Pret të enjten të ofrojë llojin e ndihmës humanitare zakonisht të rezervuar për vendet që ballafaqohen me konflikt ose fatkeqësi natyrore.

"Ne kemi nevojë për parcela ushqimore, ndihmë shëndetësore dhe mbështetje me pagën e ushtarëve", tha një burim ushtarak për AFP me kusht anonimiteti.

"Zhvlerësimi i poundit libanez po prek ushtarët dhe ata kanë nevojë për mbështetje. Pagat e tyre nuk janë më të mjaftueshme".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat