Ushtria libaneze lutet për ndihmë, shkak kriza financiare në vend

Afrika

Ushtria libaneze lutet për ndihmë, shkak kriza financiare në vend

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 14:58
Foto ilustrim

Ushtria libaneze është në nevojë për ndihmën e donatorëve për të mbijetuar një nga rrëzimet më të këqija financiare në botë, u bë e ditur të mërkurën përpara një konference për mbledhjen e fondeve të pambuluara nga OKB, raporton France24.

Ndryshe nga konferencat e mëparshme të donatorëve të dizajnuara për të ofruar trajnime, armë ose pajisje, takimi virtual, Franca Pret të enjten të ofrojë llojin e ndihmës humanitare zakonisht të rezervuar për vendet që ballafaqohen me konflikt ose fatkeqësi natyrore.

"Ne kemi nevojë për parcela ushqimore, ndihmë shëndetësore dhe mbështetje me pagën e ushtarëve", tha një burim ushtarak për AFP me kusht anonimiteti.

"Zhvlerësimi i poundit libanez po prek ushtarët dhe ata kanë nevojë për mbështetje. Pagat e tyre nuk janë më të mjaftueshme".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat