E frikshme/ 800 studentë janë rrëmbyer në Nigeri

Afrika

E frikshme/ 800 studentë janë rrëmbyer në Nigeri

Më: 5 korrik 2021 Në ora: 13:35
Nigeri

Njerëz të armatosur rrëmbyen deri në tetë persona, përfshirë fëmijën një vjeçar të një infermiere, nga lagjet e banuara të stafit të një spitali në Nigerinë veriperëndimore, ndërsa sulmuesit sulmuan njëkohësisht një stacion policor aty pranë, thanë zyrtarët e policisë dhe spitalit.

Shteti Kaduna është goditur nga një valë rrëmbimesh për shpërblim nga njerëz të armatosur. Zaria, ku ndodhet spitali i Qendrës Kombëtare të Tuberkulozit dhe Leprosit, është goditur veçanërisht rëndë dhe sulmi ishte i treti në spital.

Sulmi në orët e para të mëngjesit të së Dielës zgjati rreth një orë, i tha Reuters zëdhënësi i spitalit Maryam Abdulrazaq.

Ajo tha se gjashtë persona ishin rrëmbyer: dy infermiere, njëra me fëmijën e saj një vjeçar, një teknik laboratori, një roje sigurie dhe një anëtar tjetër i stafit. Policia dha numrin e pengjeve si tetë.

"Deri më tani, (nuk kishte) asnjë kërkesë shpërblimi," tha Abdulrazaq. "Ne nuk kemi dëgjuar nga banditët që kur i morën ata me vete."

Në një deklaratë të veçantë, zëdhënësi i policisë Kaduna Muhammed Jalige tha se një "numër i madh" i njerëzve të armatosur nga i njëjti grup sulmuan selinë e divizionit të policisë në të njëjtën kohë "në një përpjekje për të kapërcyer oficerët në detyrë".

Jalige tha se policia zmbrapsi sulmin pas një shkëmbimi të rëndë të armëve, duke plagosur disa nga sulmuesit. Policia gjeti dhjetëra gëzhoja nga pushkët dhe mitralozët.

Ai tha se oficerë të njësive të heshtjes, anti-rrëmbimit dhe njësive të tjera po punonin për të shpëtuar ata të rrëmbyer nga spitali.

Rrëmbimet për shpërblim janë bërë endemike në Nigerinë veriore. Më shumë se 800 studentë janë rrëmbyer që nga dhjetori, të paktën 150 prej të cilëve mbeten të zhdukur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat