Afrikë e Jugut: 300 të vdekur nga trazirat

Afrika

Afrikë e Jugut: 300 të vdekur nga trazirat

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 22:52
Afrikë e Jugut

Trazirat në Afrikën e Jugut këtë muaj kanë marrë 337 jetë, tha qeveria të enjten, duke shënuar një rritje të numrit të të vdekurve nga 276 sa u njoftuan një ditë më parë.

“Policia e Afrikës së Jugut ka rishikuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në provincat Gauteng në 79 dhe KwaZulu-Natal në 258 si në lidhje me trazirat”, tha Khumbudzo Ntshavheni, një ministre në zyrën e presidentit.

Ajo shtoi se disa nga vdekjet e fundit ishin të njerëzve që morën lëndime në trazira.

Plaçkitja dhe djegia e bizneseve shpërtheu në fillim të këtij muaji, një ditë pasi ish-presidenti Jacob Zuma filloi të vuante dënimin 15 mujor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat