Dalin shifrat, ja sa % e afrikanëve janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Afrika

Dalin shifrat, ja sa % e afrikanëve janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Më: 23 korrik 2021 Në ora: 16:44
Afrikë

Afrika ka vaksinuar vetëm 1.39 % të popullsisë së përgjithshme të vendit.

Sipas ACDC, deri më tani janë kryer 57 milionë teste nga të cilat 1.5 milionë javën e kaluar, një rritje prej 6 % në krahasim me vitin e kaluar.

Sipas institucionit, indeksi i përgjithshëm i pozitivitetit është 11.1%. Afrika ka regjistruar 160.648 viktima dhe 6.335.702 raste.

Pesë vendet që kanë siguruar më shumë doza të vaksinave deri më tani janë Maroku, Afrika e Jugut, Egjipti, Nigeria dhe Algjeria. Maroku ka siguruar 21.3 milionë doza, sipas të dhënave të ACDC.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat