Sekuestrohen 54 milionë dollarë në lëkurë pangoline dhe brirë elefantësh

Afrika

Sekuestrohen 54 milionë dollarë në lëkurë pangoline dhe brirë elefantësh

Më: 5 gusht 2021 Në ora: 20:39
Nigeri

Zyrtarët në Nigeri, një qendër për trafikimin e paligjshëm të kafshëve të egra, kanë kapur një sasi rekord lëkure pangoline, kthetra dhe brirë elefantësh ndërsa qeveria përpiqet të luftojë tregtinë, tha të mërkurën kreu i doganave.

Konfiskimi, me vlerë 22 miliardë naira (54 milion dollarë), përfshinte 17,137 kg lekure pangoline, 44 kg brirë elefanti dhe 60 kg kthetra pangoline, tha koloneli Hameed Ibrahim Ali, kontrollues i përgjithshëm i doganave, në një deklaratë.

Ali tha se autoritetet kishin arrestuar tre shtetas të huaj dhe po ndiqnin një të katërt, të cilin ai e përshkroi si kreun e operacionit. “Të dyshuarit e arrestuar së shpejti do të kenë datën e tyre në gjykatë pasi NCS nuk do të lërë asnjë gur pa lëvizur për t’i sjellë ata para drejtësisë,” tha Ali.

Nigeria është bërë një qendër për bandat që dërgojnë pangolinë afrikanë në Azi, sipas zyrtarëve të zbatimit të ligjit dhe ekspertëve të kafshëve të egra. Ata fajësojnë kufijtë e pasigurt, zbatimin e dobët të ligjit, korrupsionin dhe qasjen në portet e mëdha.

Pangolina, një kafshë e qetë, ndër më të rrezikuarat për zhdukje, është bërë një nga gjitarët më të trafikuar në tokë për shkak të rëndësisë se lëkurës në mjekësinë tradicionale kineze.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat