​Gjashtë të vdekur nga zjarret në Algjeri

Afrika

​Gjashtë të vdekur nga zjarret në Algjeri

Më: 10 gusht 2021 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Qeveria algjeriane njoftoi sot se zjarret në pyje, ku humbën jetën gjashtë persona dhe u shkatërruan shtëpitë në lindje të kryeqytetit, ishin të ndezura qëllimisht.

Disa shtëpi u dogjën ndërsa familjet u larguan nga hotelet dhe shtëpitë, thanë dëshmitarët, ndërsa tymi i dendur e bëri të vështirë për ekipet e zjarrfikësve të shikonin, raporton Reuters.

Ministri i Brendshëm Kamel Beldjoud tha se do të nisë një hetim për të identifikuar ata që qëndrojnë pas zjarrit.

"Vetëm duart kriminale mund të jenë prapa shpërthimit të njëkohshëm të rreth 50 zjarreve në disa vende në provincë," tha ai për televizionin shtetëror.

Zjarrfikësit dhe ushtria janë ende duke u përpjekur për të shuar zjarrin, ndërsa ministri tha se përparësia është të shmangni më shumë viktima.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat