Algjeri, situatë kritike nga zjarret, 42 të vdekur

Afrika

Algjeri, situatë kritike nga zjarret, 42 të vdekur

Më: 10 gusht 2021 Në ora: 23:54
Foto ilustrim

Të paktën 42 persona, përfshirë 17 civilë dhe 25 ushtarë, kanë humbur jetën për shkak të zjarreve në pyjet e Algjerisë veriore, kryesisht Kambrinë, thanë sot autoritetet.

Zjarret janë cilësuar të qëllimshme, ndërsa vendi është duke u përballur me valën e nxehtësisë.

Qeveria tha sot se zjarrvënësit ishin përgjegjës për dhjetëra zjarre në pyje.

Zjarri, i cili shpërtheu të hënën mbrëma, vrau 17 persona në rrethet Tizi Ouzou dhe Setif, sipas një raporti të ri të publikuar sonte nga kryeministri Ayman Benabderaman. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat