Ushtria merr pushtetin në Guinea, mban presidentin

Afrika

Ushtria merr pushtetin në Guinea, mban presidentin

Më: 6 shtator 2021 Në ora: 00:24
Foto ilustrim

Forcat speciale të Guinesë morën pushtetin në një grusht shteti të dielën, duke arrestuar presidentin dhe duke vendosur një shtetrrethim të pacaktuar në vendin e varfër të Afrikës Perëndimore, raporton France24.

"Ne kemi vendosur, pasi kemi marrë presidentin, të shpërndajmë kushtetutën," tha një oficer me uniformë i rrethuar nga ushtarë me pushkë në një video të dërguar për AFP.

Oficeri tha gjithashtu se kufijtë tokësorë dhe ajrorë të Guinesë ishin mbyllur dhe qeveria ishte shpërndarë.

Një video e mëparshme dërguar AFP nga puçistët tregoi Presidentin Alpha Conde të ulur në një divan të rrethuar nga trupat. Udhëheqësi 83-vjeçar refuzoi t'i përgjigjej një pyetjeje nga një ushtar nëse ai ishte keqtrajtuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat