Algjeria ndalon fluturimin e avionëve ushtarakë të Francës

Afrika

Algjeria ndalon fluturimin e avionëve ushtarakë të Francës

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Mosmarrëveshja diplomatike midis Algjerisë dhe Francës u thellua të dielën pasi Algjeria ndaloi aeroplanët ushtarakë francezë nga hapësira e tij ajrore, përgjigja e saj e fundit ndaj një grindjeje për vizat dhe komentet kritike nga Presidenti Emmanuel Macron, raporton France24.

Avionët e Francës fluturojnë rregullisht mbi ish -koloninë franceze për të arritur në rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore, ku ushtarët e saj po ndihmojnë në luftimin e kryengritësve xhihadistë si pjesë e operacionit të tij Barkhane.

Një zëdhënës i Forcave të Armatosura Franceze tha se Algjeria e kishte mbyllur hapësirën e saj ajrore për dy fluturime, por se nuk do të kishte "pasoja të mëdha" për operacionet në rajonin Sahel.

"Këtë mëngjes kur paraqitëm planet e fluturimit për dy aeroplanë, mësuam se algjerianët kishin ndaluar fluturimet mbi territorin e tyre nga aeroplanët ushtarakë francezë," tha zëdhënësi i Forcave të Armatosura Franceze, koloneli Pascal Ianni, për AFP.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat