Algjeria ndalon fluturimin e avionëve ushtarakë të Francës

Afrika

Algjeria ndalon fluturimin e avionëve ushtarakë të Francës

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Mosmarrëveshja diplomatike midis Algjerisë dhe Francës u thellua të dielën pasi Algjeria ndaloi aeroplanët ushtarakë francezë nga hapësira e tij ajrore, përgjigja e saj e fundit ndaj një grindjeje për vizat dhe komentet kritike nga Presidenti Emmanuel Macron, raporton France24.

Avionët e Francës fluturojnë rregullisht mbi ish -koloninë franceze për të arritur në rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore, ku ushtarët e saj po ndihmojnë në luftimin e kryengritësve xhihadistë si pjesë e operacionit të tij Barkhane.

Një zëdhënës i Forcave të Armatosura Franceze tha se Algjeria e kishte mbyllur hapësirën e saj ajrore për dy fluturime, por se nuk do të kishte "pasoja të mëdha" për operacionet në rajonin Sahel.

"Këtë mëngjes kur paraqitëm planet e fluturimit për dy aeroplanë, mësuam se algjerianët kishin ndaluar fluturimet mbi territorin e tyre nga aeroplanët ushtarakë francezë," tha zëdhënësi i Forcave të Armatosura Franceze, koloneli Pascal Ianni, për AFP.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat