Parlamenti i Libisë miraton ligjin për sondazhet legjislative

Afrika

Parlamenti i Libisë miraton ligjin për sondazhet legjislative

Më: 4 tetor 2021 Në ora: 23:38
Foto ilustrim

Parlamenti i Libisë të hënën miratoi një ligj mbi zgjedhjet legjislative, tha zëdhënësi i tij, përpara një votimi të planifikuar kombëtar të caktuar për 24 dhjetor nën një proces paqeje të udhëhequr nga Kombet e Bashkuara, raporton France24.

Ligji vjen më pak se një muaj pasi kryetarja Aguila Saleh nënshkroi një ligj për zgjedhjet presidenciale që do të mbaheshin në të njëjtën ditë - një veprim që kundërshtarët thanë se anashkaluan procesin e duhur dhe favorizuan një kandidim nga aleati i tij, shefi ushtarak lindor libian Khalifa Haftar.

Zëdhënësi i parlamentit me qendër në lindje, Abdullah Bliheg shkroi në Twitter se "kishte miratuar një ligj mbi zgjedhjet në Dhomën e Përfaqësuesve gjatë seancës së së hënës".

"Shtëpia ka përfunduar punën legjislative të nevojshme për të organizuar zgjedhjet presidenciale dhe legjislative më 24 dhjetor," tha ai pastaj për AFP.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat