Refugjatët në Kamerun të Afrikës e kanë kthyer një kamp shkretëtire në një pyll të lulëzuar

Afrika

Refugjatët në Kamerun të Afrikës e kanë kthyer një kamp shkretëtire në një pyll të lulëzuar

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

Një projekt ambicioz i ripyllëzimit i realizuar nga refugjatët në Minawao, Kamerun, ka kthyer një zonë të madhe të shkretëtirës në pyll – dhe ka ndryshuar jetën e njerëzve.

Sipas medieve të huaja, rajoni, tashmë i prekur keq nga ndryshimet klimatike, është bërë gradualisht shtëpi e gati 70 mijë refugjatëve që nga viti 2014.

Ata janë larguar nga dhuna që përfshiu Nigerinë fqinje e lidhur me grupin militant Boko Haram.

Ardhjet e reja e kishin përshpejtuar procesin që shndërronte zonën në shkretëtirë, duke prerë disa pemë përreth për të mbajtur veten.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, UNHCR dhe Federata Botërore Luterane (LWF) filluan një program ripyllëzimi në vitin 2018.

Deri më sot, vullnetarët në kampin e refugjatëve i kanë dhënë jetë të re më shumë se 100 hektarëve (250 fusha futbolli) tokës së degraduar rëndë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat