Situatë e rëndë në Sudan, shtatë protestues të vrarë dhe mbi 100 të plagosur

Afrika

Situatë e rëndë në Sudan, shtatë protestues të vrarë dhe mbi 100 të plagosur

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 00:24
Foto ilustrim

Të paktën shtatë persona raportohet se kanë vdekur dhe rreth 140 janë lënduar pasi ushtarët qëlluan mbi turmat që kundërshtonin një pushtim ushtarak në Sudan.

Protestuesit dolën në rrugë pasi forcat e armatosura shpërndanë sundimin civil, arrestuan liderët politikë dhe shpallën gjendjen e jashtëzakonshme të hënën.

Trupat raportohet se kanë shkuar shtëpi më shtëpi në kryeqytetin Khartoum duke arrestuar organizatorët lokalë të protestës.

Grushti i shtetit është dënuar në mbarë botën dhe SHBA-ja ndaloi ndihmën prej 700 milionë dollarësh.

Udhëheqësit civilë dhe homologët e tyre ushtarakë kanë qenë në mosmarrëveshje që kur sundimtari Omar al-Bashir u rrëzua dy vjet më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat